Wykładzina elektrostatyczna
Wykładziny rozpraszające i wykładziny przewodzące ładunki elektrostatyczne (wykładzina elektrostatyczna) stanowią elastyczne, wysoce funkcjonalne rozwiązanie dla środowisk wrażliwych (wymagających szczególnej ochrony przed ładunkami elektrostatycznymi), takich jak sale operacyjne, sale komputerowe, serwerownie, pomieszczenia ze sprzętem elektronicznym, a także w tzw. pomieszczeniach czystych (clean room): laboratoria, przy produkcji elektronicznej, farmaceutycznej i innej, wymagającej czystej atmosfery w pomieszczeniu. Montuje je się także w szpitalach – na salach operacyjnych oraz w pracowniach diagnostycznych, a więc wszędzie tam, gdzie występuje aparatura wrażliwa na ładunki elektrostatyczne. Podłogi prądoprzewodzące powinno się instalować również w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Dzięki wachlarzowi atrakcyjnych bezkierunkowych wzorów zapewniają łatwość montażu, łatwe utrzymanie i wyjątkową trwałość. Jako powierzchnie prądoprzewodzące wykorzystuje się odpowiednio zmodyfikowane w procesie produkcji wykładziny PCV. Na takich wykładzinach (elektrostatyczna) widoczne są czarne linie, punkty lub zaciągnięcia – właśnie w tych miejscach znajduje się materiał odprowadzający ładunki elektrostatyczne. Coraz częściej zdarza się także, że producenci powlekają odpowiednią substancją prądoprzewodzącą całą spodnią stronę wykładziny. Dzięki temu ładunki elektrostatyczne gromadzące się na wierzchu, są bardzo łatwo odprowadzane do spodniej części wykładziny, a dalej, za pomocą specjalnych taśm miedzianych (instalowanych podczas montażu), do uziemienia.
Aby wykładzina elektrostatyczna spełniała właściwości prądoprzewodzące, konieczny jest profesjonalny montaż z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. W takich przypadkach stosuje się inne kleje i inne grunty niż przy standardowych wykładzinach, a montaż takiej wykładziny wymaga szczególnej staranności. Podłączenie wykładziny (taśma miedziana) do uziemienia zawsze powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Po zamontowaniu takiej wykładziny powinny zostać wykonane pomiary sprawdzające elektrostatyczność.
W większości pomieszczeń zupełnie wystarczy zastosowanie pokryć antystatycznych. Do tej kategorii należeć będzie większość dostępnych na rynku wykładzin. Tam, gdzie ryzyko przenoszenia się ładunków elektrycznych jest podwyższone, sprawdzą się podłogi rozpraszające, stanowiące pewnego rodzaju kompromis. Jednak w pomieszczeniach, które są szczególnie wrażliwe na napięcie elektrostatyczne, wskazany będzie montaż podłogi prądoprzewodzącej z uziemieniem.